x

Site arama yap...

Geri
+90 (212) 486 15 51
Destek

Antimikrobiyel özelliği ile eşsiz bir metalin ürüne dönüşmesinde, size bu özel metali sunmaktan çok daha fazlasını yapıyoruz. AR-GE aşamasından, akreditasyon süreçlerine, ve sonrasında hep yanınızdayız.

Sıkça Sorulan Sorular

Cuverro® Antimikrobiyel Metal ile ilgili sık sorulan soruları sizin için derledik. Bunların dışında merak ettiklerinizi bize yazabilir ya da uzmanlarımızla direk irtibata geçebilirsiniz.

Soru Sor

CuVerro® nedir?

CuVerro®, günün 24 saati zararlı bakterileri devamlı olarak öldüren bakır bazlı alaşım sınıfıdır. Bu çekici, sağlam ve bakımı kolay yüzeyler, bakterileri aktif olarak öldüren ve EPA tescilli tek katı yüzey malzemeleridir.

“Antimikrobiyel” terimi ne demektir?

“Antimikrobiyel” ifadesi, hastalığa neden olan mikroorganizmaların büyümesini yok eden, öldüren ya da önüne geçen madde olarak tanımlanan geniş bir ifadedir. Elle dokunulan yüzeylerle ilgili olarak kullanıldığında, hem tıp dünyasında hem de genel piyasada kafa karışıklığına neden olmaktadır.

CuVerro® yüzeyleri neden bakteri öldürücü kabul edilir?

CuVerro®’nın antimikrobik özellikleri bilimsel kanıtlara ve EPA’nın onayına dayanmaktadır. EPA onayı ise EPA’nın ürünleri tescil etmeden önce incelediği kapsamlı GLP (İyi Laboratuar Uygulamaları) test protokollerine dayanır.   

CuVerro® bakterileri öldüren yüzeylerin aktif maddesi nedir?

Bakır! Bakır, CuVerro®’nun içindeki tek aktif bileşenken Olin Brass bakırın özünde bulunan antimikrobik özelliklerle birlikte dayanıklılık, sağlamlık, kararmaya karşı dayanıklılık, temizleme kolaylığı, esneklik, şekil verebilme özelliği ve renk seçenekleri sunan diğer alaşım malzemelerinden de oluşan bir dizi CuVerro® opsiyonu da sunar. Etkin bakır içeriği her alaşımda değişiklik gösterse de bunların HEPSİ, EPA’nın antimikrobik etkinlik standartlarına uygundur.

EPA tescili ne anlama gelmektedir?

1 Mart 2011 tarihinde EPA, kamu sağlığıyla ilgili taahhütlerde bulunan bakır alaşımların tescil aşamasını sonlandırarak Olin Brass gibi üreticilerin CuVerro® bakterileri öldüren bakır ürünlerini piyasaya sunmasını sağladı.   

Kamu sağlığı taahhütleri nelerdir?

EPA iki tip antimikrobikyel ürüne onay vermiş olup her birini üzerinde olumsuz etki yaptığı mikroorganizma türüne göre sınıflandırmaktadır. CuVerro® bakterileri öldüren bakır alaşımları Kamu Sağlığı ürünleri altında sınıflandırılmıştır ve “...tüm cansız ortamlarda insanlara bulaşan mikroorganizmaları kontrol etmek amacıyla” tescil edilmiştir. 

CuVerro® için izin verilen, tescil edilmiş EPA kamu sağlığı taahhütleri tam olarak nelerdir?

EPA protokollerine göre gerçekleştirilen sıkı GLP (İyi laboratuar Uygulamaları) teslerine göre, CuVerro® bakterileri öldüren alaşımlar aşağıdaki kamu sağlığı taahhütlerini vermek üzere tescil edilmiştir.

CuVerro® bakterileri öldüren alaşımlar nerede kullanılabilir?

Zararlı bakterilere maruz kalma durumu olan, elle dokunulan hemen hemen tüm yüzeylerde kullanılabilir. EPA, CuVerro® bakterileri öldüren bakır alaşımları için birçok yüzey türünü onaylamıştır: tırabzanlar, kapı kolları, lavabolar, tezgahlar, yatak tırabzanları, kalemler ve sandalye kolçakları.Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.   

CuVerro® bir yüzey kaplaması mıdır?

Hayır. CuVerro® bakterileri öldüren alaşımlar, aşınmayan, etkisi geçmeyen ya da çizilmeyen yüzeylerdir. Bu, EPA’nın antimikrobik verimlilikle ilgili olarak nano-gümüş, silan ya da Triklosan katkı maddeleri yerine bakır alaşımları tescil etmesinin birincil nedenidir 

CuVerro® hangi formlarda bulunur?

CuVerro® bakterileri öldüren bakır alaşımları şerit, şevha, boru, çubuk ve blok gibi birçok şekilde bulunur. Uygulamanız için en iyi kuvvet, sertlik ya da dayanıklılık seviyesini seçmenize yardımcı olacak ilave teknik bilgi için uzmanlarımıza başvurabilirsiniz. 

CuVerro® Alaşımlarını kesebilir, kaynak, lehimleme yapabilir, bükebilir ya da şekillendirebilir miyiz?

Evet. CuVerro® alaşımları özünde bulunan antimikrobik özellikleri kaybetmeden birçok üretim yöntemi kullanılarak imal edilebilir. Çoğu durumda CuVerro® tıbbi kalitede alaşımlar paslanmaz çelikle aynı karakterdedir.   

CuVerro® için ne tür yüzey rötuşu uygundur?

CuVerro® bakterileri öldüren alaşımlar, fırçalama, cilalama ya da çekiçle dövme gibi mekanik yüzey rötuşlarına izin veren bir esnekliğe sahiptir. Tek sınırlama konusu kalıntı bırakacak kaplama ya da film kaplamaya izin verilmemesidir. 

Bakır kararır, CuVerro® yüzeyim de kararacak mı?

CuVerro® bakterileri öldüren bakır yüzeyleri, kararmaya karşı oldukça dayanıklı olacak şekilde imal edilse de tüm kaplanmamış bakır alaşımları doğal oksitlenmeye tabidir. Ancak bunun etkisi,  zaman içinde minimum renk değişimi gösteren bakır-nikelden yapılan bozuk paralarında meydana gelen belli belirsiz yüzey değişiklikleri gibi olacaktır. 

CuVerro® alaşımları güvenli midir?

Kesinlikle. CuVerro® alaşımlarında bulunan tek aktif bileşen olan bakır doğada bulunan bir element olup besin desteği olarak insan sağlığı için de önem taşımaktadır.

CuVerro’nun kalitesi ve içeriği nasıl kontrol ediliyor?

Olin Brass ISO 9001:2008 sertifikalı bir firmadır ve süreç kontrolü, laboratuar uygulamaları ve kalite yönetimi için sıkı standartlara uyum sağlar. Bu kalite yaklaşımları ve süreç yönetimi müşterilerimizin en iyi CuVerro® ürün kalitesine sahip olmasını sağlar. Türkiye dağıtıcısı İnci Kimya tüm aynı standartlara sahip depolama ve lojistik imkanları ile size ulaştırır.

CuVerro® yüzeyleri ve diğer antimikrobik yüzeyler nasıl karşılaştırılıyor?

Bununla ilgili herhangi bir karşılaştırma yoktur.Diğer malzemeler CuVerro® ile yarışamaz.  CuVerro® bakteri öldüren bakır yüzeyler, iki saat içinde bulaşıcı bakterileri öldürme özellikleriyle kamu sağlığı taahhütleri verme konusunda EPA tarafından kabul ve tescil edilen İLK katı antimikrobik yüzeylerdir. 

Özel olarak gümüş, Triklosan ve silan katkı maddeleri katı bakır yüzeylerden nasıl farklıdır?

Metal yüzeyleri kaplamak için ya da kalıplı plastiklerde kullanılan bu katkı maddelerinin EPA kamu sağlığı tescili bulunmamaktadır ve bunlar iki saatlik kullanımda zararlı bakterilerin %99,9’unu öldürme ve tekrarlı kontaminasyondan sonra bakterileri öldürmeye devam etme kapasitesine sahip değildir.   

CuVerro® bakterileri öldüren alaşımlar yemek servisi uygulamalarında kullanılabilir mi?

Evet. Ancak hali hazırda antimikrobik bakır alaşımları doğrudan besinle temas ya da besin paketleme uygulamaları için onay almamıştır. Kapı ve kabin itecekleri, lamba anahtarları, kapı kolları ve restoran mobilyaları ya da yemek barı camekanları gibi elle dokunulan yüzeyler mükemmel uygulama noktalarıdır.   

“CuVerro®” nasıl “Cu+ ANTIMICROBIAL COPPER” ilişkilidir?

Antimikrobik Bakır, özünde bakterileri öldürme özelliğine sahip elle dokunulan bakır yüzeyler için kullanılan jenerik bir ifadedir.     

Bakır bakterileri nasıl öldürür?

Bakır, insanlar için olduğu kadar bakteriler için de temel besin kaynağıdır ancak yüksek dozlarda bakır iyonları bakteri hücrelerinde bir dizi olumsuz etkiye neden olabilir. Bakırın antimikrobik özelliklerinden sorumlu kimyasal ve moleküler mekanizmalar hakkında araştırmalar devam ederken konuyla ilgili birçok teori bulunmaktadır. 

CuVerro® yüzeyleri mevcut enfeksiyon kontrol uygulamalarını desteklemek için nasıl kullanılabilir?

Şimdiye kadar en etkili enfeksiyon kontrol planlarında rutin temizlik, el yılama ve iyi hijyen uygulamaları gibi kanıtlanmış uygulamalar bulunmaktaydı. CuVerro® bakterileri öldüren yüzeyler, bakterileri devamlı olarak öldüren ve bulaşıcı bakterilerle 7/24 savaşan bir yüzey sağlayarak enfeksiyon kontrol planlarını destekleyebilir.   

CuVerro® bakterileri öldüren bakır alaşımlarının hangi bakterileri (patojenleri) öldürdüğü kanıtlanmıştır?

EPA tescil etiketine göre CuVerro® bakır yüzeyler “... kirli ellerin arkada bıraktığı bakterileri devamlı olarak öldürürken Vancomisine karşı dayanıklı Enterococcus (VRE) faecalis, Staphylococcus aureus, Enterobacter aerogenes, Escherichia coli O157:H7 (E. coli O157:H7), Pseudomonas aeruginosa ve metisiline karşı dayanıklı Staphylococcus aureus (MRSA) gibi bakterilerin %99,9’undan fazlasını iki saat içinde öldürmektedir.” 

Bakterileri öldüren bir alaşımın seçiminde bakır içeriği ne kadar önemlidir?

Bakır CuVerro®’nun içinde bulunan aktif bir bakteri öldüren ‘bileşen’ olsa da, uygun bir alaşımın seçimi yalnızca bakır içeriğine dayanmamalıdır. Bu nedenle GLP testlerine göre tüm EPA tescilli bakır alaşımlarında aynı EPA sağlık taahhütleri bulunur. 

CuVerro® yüzeylerinin temizlenmesi gerekir mi?

Evet. EPA kullanım koşulları ve iyi hijyen uygulamalarına göre antimikrobik yüzeylerin standart uygulamalar ve enfeksiyon kontrol kılavuzlarına göre temizlenmesi ve sterilize edilmesi gerekir

CuVerro® yüzeyleri kaplanır ya da cilalanır mı?

Hayır. Bakır, “yaşayan bir metaldir” ve bakırı bu derece etkili bir antimikrobik madde haline getiren unsur, bakır iyonlarının çevreye olan devamlı etkileşimidir

CuVerro® bakterileri öldüren bakır alaşımlarının üretimiyle ilgili sorularım için kiminle irtibata geçmem gerekiyor?

CuVerro®  bakterileri öldüren bakır alaşımları ürün hattı için imalathaneden pazara sunmaya kadar destek sunuyoruz. Bizimle irtibata geçiniz.

CuVerro® Alaşımlarını nasıl doğru şekilde bertaraf edebilirim?

CuVerro® alaşımları %100 oranında geri dönüştürülebilir. Bu alaşımlar, insanlar ya da çevre için herhangi bir risk teşkil etmeyen ve yaygın olarak bulunan metallerden imal edilir. CuVerro® alaşımlarında bulunan metaller doğal olarak ve genelde çevrede doğal haliyle bulunan metallerdir. EPA, CuVerro® alaşımlarının geri dönüşüm gibi yöntemlerle sorumlu bir şekilde bertaraf edilmesini tavsiye etmektedir.

Bakırın etkinliğiyle ilgili tarafsız görüşleri nereden bulabilirim?

Bakteriler üzerinde bakırın etkinliğine dair incelemeler (CDA)Bakır Geliştirme Derneğinin Antimikrobiyel Bakır internet sitesinde bulunabilir.